nawet duże koszty finansowe. Szczególnie kiedy chorują dzieci, jesteśmy w stanie zdobyć się na duże ofiary. Wiele zależy od rodzaju choroby. Niektórzy rodzą się już z wadami serca, co jest bardzo przykre. Współczesna medycyna stwarza możliwość walczenia z oznakami choroby. Dopasowanie odpowiednich leków może przynieść duże korzyści. Wiele ludzi na co dzień zmaga się z bólem i dolegliwościami czy dyskomfortem. Dobrze jest tego nie bagatelizować i chodzić do lekarza, kiedy czujemy, że jest to konieczne.
Warto dbać o siebie przez prawidłowe odżywianie i uprawianie aktywności. Jeśli mamy problemy z sercem, konieczne jest co jakiś czas odwiedzanie kardiologa, który może pomóc i zlecić wykonanie niezbędnych badań. Ekg to absolutne minimum, jeśli chodzi o diagnostykę.
Niektóre osoby odczuwają często niepokojący ból w klatce piersiowej. Dobrze jest pamiętać o tym, aby się nie stresować ponad miarę. To własnie stres jest cichym zabójcą. Dobrze jest dbać o siebie i znaleźć sposoby na tak potrzebny relaks, który odgrywa niebagatelne znaczenie w życiu każdego człowieka. Czasami konieczny jest pobyt w szpitalu, choć nie należy to do przyjemności, warto spędzić ten czas w trosce o siebie i odpocząć. Zdarza się to nie tyko starszym osobom, ale również sporo młodych choruje.
Podsumowując należy stwierdzić że praca w
Praca w charakterze lekarza wciąż cieszy się dużym uznaniem i prestiżem. Niewiele osób wszakże stać na tak duże poświęcenie, jakim jest wieloletnia nauka, która wcale nie mija wraz z uzyskaniem dyplomu ukończenia uczelni wyższej. Dlatego właśnie, medycyna w dalszym ciągu pozostaje kierunkiem nie tylko dla tych "uzdolnionych", ale przede wszystkim dla tych "wytrwałych". Kardiolog zanim zostanie kardiologiem musi najpierw skończyć studia, a następnie odbyć staż zakończony lekarskim egzaminem państwowym (tzw. LEP). Po tym wszystkim, należy jeszcze odbyć staż specjalizacyjny, który może trwać od dwóch do nawet sześciu lat i znowu zdać odpowiedni egzamin. Droga do zostania lekarzem jest więc dosyć długa i wyboista. Nie każdy z absolwentów medycyny ma zaś szansę specjalizować się w wymarzonym przez siebie kierunku, co może budzić frustrację (zważywszy na długość uprzednio odbytej nauki). Kardiolog, czyli "lekarz od serca" ma w dzisiejszych czasach "ręce pełne roboty". Ludzie coraz częściej zapadają na choroby serca, co jest związane ze stale wzrastającym tempem życia i odczuwaniem chronicznego stresu. Kardiolog nie wykona nam prawdopodobnie ekg (zrobi to najpewniej pielęgniarka), ale przeprowadzi badanie usg serca, dobierze odpowiednie lekarstwa i w razie konieczności wykona bardziej inwazyjne badania jak np. koronarografię serca. Podsumowując należy stwierdzić, że praca w charakterze kardiologa nie należy do najprostszych i wymaga wielu lat nauki, cieszy się jednak ogólnym, społecznym uznaniem.
EKG u kardiologa
EKG, czyli elektrokardiogram jest badaniem, w wyniku którego uzyskuje się zapis napięć elektrycznych powstających w mięśniu sercowym. Takie napięcie wytwarzane jest przez każdą, pojedynczą komórkę mięśnia sercowego jako efekt przenikania przez jej błonę (ze zmienną prędkością) jonów sodu, potasu i wapnia. Powstałe w ten sposób napięcia w mięśniu sercowym, przewodzone są następnie przez tkanki na powierzchnię skóry, gdzie są rejestrowane przez elektrokardiogram za pomocą specjalnych elektrod. Dzięki badaniu EKG kardiolog może zaobserwować wszelkie nieprawidłowości i zmiany w pracy serca i jego ukrwieniu; towarzyszące różnym chorobom tego narządu. Samo badanie EKG wygląda następująco: pacjent leży na wznak, a na jego rękach, nogach i oczywiście na klatce piersiowej umieszcza się elektrody, przymocowane za pomocą klamer, gumowych pasków lub przyssawek. Posmarowane są one specjalnym żelem, który ma zmniejszyć opór elektryczny skóry. Elektrody połączone są przewodami z elektrokardiografem. Aby badanie EKG dało jasny, czytelny obraz napięć elektrycznych, badany powinien leżeć nieruchomo i rozluźnić wszystkie mięśnie. EKG rejestruje czynność elektryczną serca oraz, jeśli pacjent posiada rozrusznik, pracę tego rozrusznika. EKG jest najbardziej podstawowym badaniem serca, niezbędnym w diagnostyce wszystkich jego chorób. Nie wiąże się ono z żadnym dyskomfortem u pacjenta i jest proste w wykonaniu. Medycyna korzysta z EKG bardzo często, a każdy kardiolog wykonuje to badanie u wszystkich pacjentów zgłaszających jakiekolwiek dolegliwości związane z pracą serca.